Xiaomi Sesli Asistanı “XIAO AL” ı Tanıttı

Xiaomi resmi YouTube sayfasında yayınladığı video ile “Xiao Al” sesli asistanını tanıttı.

Günümüzde her akıllı telefonda olması gereken sesli asistan özelliğini sonunda Xiaomi ‘de de görmek mümkün olacak. Mi Mix 2S sayesinde kullanıcılar ile buluşacak olan “Xiao Al”, Xiaomi ürünlerini yeni bir seviyeye taşıyabilecek mi?

Sesli asistan denilince akla ilk “Siri” geliyor. Yıllardır Apple ürünlerinde bulunan “Siri” nin hayatı ne kadar kolaylaştırdığını anlatmaya gerek yok.

“Siri” (2010) den sonra diğer büyük şirketler teker teker sesli asistan özelliği üzerinde çalışmaya başladılar. Bunların en bilindikleri sırasıyla:

Microsoft “Kortana” (2014)

Amozon “Alexa” (2014)

Google “Assistant” (2016)

Samsung “Bixby” (2017)

Yandex “Alisa” (2017)

Bu ailenin yeni üyesi Xiaomi “Xiao Al” (2018), Mi Mix 2S ‘in satışa çıkması ile rakiplerine yetişebilecek kalitede bir sesli asistan olmayı başaracak mı?

Gelelim hikayenin üzücü kısmına. Yeni sesli asistan “Xiao Al” sadece Çin ve Hindistan ‘da kullanılabilecek. Küresel bir marka olma yolunda ilerleyen şirket bu adımıyla Çin ve Hindistan dışında kalan kullanıcılarını üzmeyi başardı.

İlerleyen zamanlarda elbette küresel diller başta olmak üzere “Xiao Al” sesli asistanını kullanmak mümkün olacaktır. Ama neden şimdi mümkün değil? Rakiplerine göre sesli asistan kullanmakta zaten yeterince geç kalmış şirket, sanki sınava sadece geçmek için girmiş öğrenciye benzetilebilir.

Genel olarak bakacak olursak Xiaomi “Xiao Al” şirketin günümüze ayak uydurabilmesi için attığı çok önemli bir adım.

Peki sizler Xiaomi “Xiao Al” hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

KAYNAK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: