Android GO İle Android Oreo Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Tasarımsal olarak birebir benzer fakat bazı cihazlar için özellikler Android GO sunulması ile beraber tartışmalara yol açan Android GO ve Android Oreo arasındaki fark sorunun cevabını veriyoruz.

 

Android Oreo’nun Başlıca Özellikleri Nelerdir ?

Oreo 2017 yılında Google tarafından ortaya sürülmüş ve birkaç tipik özelliği üzerinde barındıran bir işletim sistemidir.

 

Picture-in picture mode

Bu özellik tam olarak iki uygulamayı bir arada kullanmak değil de ikinci uygulamadan haber almak ya da  fikir edinmek amacıyla sağ alt köşede ikinci uygulamayı görüntülemeye yarayan bir özellik diyebilirim.

 

 

Split-Screen

Bu işte herkesin severek kullandığı bir ekranda iki uygulamayı kullanmayı sağlayan ve  uygulamaların boyutlarıyla da oynamamıza olanak sağlayan bir özellik.

 

Google Dream

Temel olarak amacı eğitim, oyun ve film izlerken edinilen etkiyi arttırma amaçlı ortaya çıkan bir VR ve  yurt dışı fiyatı 125 dolar civarlarında olduğunu belirtmeliyim.

Android GO’nun Başlıca Özellikleri Nelerdir ?

1- İlk olarak bu işletim sistemi sadece düşük donanımlı cihazlar için çıkartıldığını söyleyebilirim.

2-  Ana amacı düşük donanımlı yani giriş seviyesi cihazlardaki stabilizasyonu, optmizasyonu ve üzerinde bulunan donanımı daha efektif bir şekilde kullanmak olduğu söyleyebilir.

3- Bunlarla beraber daha fazla depoloma hacmi de yarattığı kesinleşmiş.

4- Düşük donanımlı cihazlara çıkmasıyla beraber  Android Auto and Wear gibi  işletim sistemlerini desteklemiyor. Bu da  son kullanımda bazı sorunlar yaratabilir.

5- En önemli kısmının da burası olduğunu düşünüyorum. Çünkü Google’ın amacı bu işlevleri ortaya çıkarırken  genel olarak herhangi bir özellikten feragat etmek istememesi ve Oreo’da sunulan tüm sistemsel özelliklerin içerisinde bulunması bir artı olarak söylenebilir.

6- Google’ın daha aktif kullanım için uygulamalarını daha özelleştirmiş ve Go sürümleriyle giriş seviyesi telefonlara sunuyor.

Google’ın bu atılımını destekliyor ve giriş seviyesi cihazların bu tür çözümlerle daha uzun yıllar kullanabileceğini düşünüyorum fakat bu iş sadece Google ile bitmemekle beraber işin büyük bir kısmı üretici firmalara da düşmekte. Umarız üreticiler de  giriş seviyeli cihazlara da en az amiral gemileri kadar önem vermeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: